Škola     Hudební obor     Taneční obor     Dramatický obor     Výtvarný obor     Soubory     Projekty  
Taneční obor
Aktuálně
ARCHIV
ŠVP, E-PŘIHLÁŠKA
Jak se příhlásit...
Soutěže
2017/2018
2016/2017
2015/2016
2014/2015
2013/2014

Přihlášení
Uživatelské jméno
Heslo
1. taneční koncert 2012

Ve dnech 28. a 29. května 2012 v zaplněném sále tišnovského kina Svratka proběhly dva taneční koncerty Základní umělecké školy Tišnov. Každý z nich zahájila videoprojekce. Fotografické studio Mariany Plevové představilo okamžiky zachycené během výuky v tanečním oboru školy. Oba taneční programy obsahovaly v souhrnu třicet sedm čísel. Podílelo se na nich celkem pět tanečníků a sto šest tanečnic. Programy choreograficky i pedagogicky připravila jedna jediná osoba - učitelka Markéta Chlubná z Tanečního oboru ZUŠ Tišnov. Oba taneční koncerty též vtipně a s přehledem sama moderovala. Je to jedinečný osobní výkon!

Na prvním koncertě zatančili mladší žáci z přípravné taneční výchovy (PTV) až po třetí ročník I. stupně. Hudebním východiskem byly lidové a umělé písně (Uhlíř, Fišer), skladby populární (Lef?vre, Yiruma) i skladby řazené spíše do hudby vážné (Chopin, Smetana). Většina skladeb zazněla v reprodukci. Lidové písně nazpívaly žákyně Marie Bednářová, Eliška Krejčí, Adéle Mhaini a Jana Novotná, část skladeb nahrály učitelky MgA. Marika Kašparová a Marie Kučerová. Zazněla však i živá hudba. S ní přišli mladí klavíristé Anna Francová (7/II) a Jan Trecha (1/II) i "Trio Take 5" ve složení Terezie Škopíková (2/II - flétna), Anna Francová a Michala Hrbotická (obě 7/I, klavír na čtyři ruce), všichni pod vedením MgA. Kamily Dubské.

Před zážitků lačným publikem se otevřel úžasný svět. Stále nové a nové barvy, stále nové a nové tvary: řady a dvojřady, zástupy a vícestupy, kruhy, osmičky i špalíry. Krok pochodový, pořadový a poskočný. I kočičí. Cval a běh. Dupání, mávání, vlnění se, pérování. (Bylo vidět, že paní učitelka své svěřence "péruje".) Úklony, úhyby, dřepy, kleky, sedy a lehy. V minulosti se tanečním uměním po staletí zabývali skoro výhradně muži, dnes si ho v tanečním oboru školy spojujeme spíše s dívkami. Přesto se mezi (převažujícími) dívkami objevili i chlapci. Jsouce vzácní, byli náležitě odlišeni kostýmně i choreograficky dle přírodního (přirozeného) protikladu mužský - ženský.

Sukýnky a kalhoty různých barev a tvarů. Cviky s koberečky. Četníci a četnice s čepicemi, košile se slušivými výraznými kravatami. Voják s puškou. Když hlaveň pušky zamířila do hlediště, v nejednom divákovi hrklo. Vkusné kostýmy sólistek. Na internetových stránkách se lze dozvědět, kolik dnes stojí různé taneční pomůcky. Některé kostýmy ušily obětavé matky, jiné byly vypůjčeny ze spřátelených základních uměleckých škol i z Taneční konzervatoře Brno. (Kolik to dalo úsilí, všechno sehnat a včas si vyzkoušet?)

Zdeněk Vašíček, Ph. D.,     učitel ZUŠ Tišnov   

SLAVTE S NÁMI


NAJDETE NÁSE-ŠKOLA


PODPORUJÍ NÁS


FINANCUJÍ NÁS