recitál

Klavírní recitál Magdalény Urbánkové

Autor:
Zdeněk Vašíček, Ph. D.

Magdaléna Urbánková, devítiletá žákyně Hudebního oboru Základní umělecké školy Tišnov, měla svůj klavírní recitál v úterý 14. června 2022 v koncertním sále školy.

Recitálový program Magdalénky, žákyně 2. ročníku I. stupně ze třídy učitele Zdeňka Vašíčka, obsahoval výběr jedenácti skladeb. Dílem z hudebního klasicismu (Clementi, Duncombe, Hummel a Vaňhal), romantismu (Diabelli a Schubert) a hudby dvacátého století (Blatný). Z toho pět skladeb bylo pro klavír na čtyři ruce. Magdalénce připadly party PRIMO, jejímu učiteli party SECONDO a současně průvodní slovo recitálu.

Předpokladem žákovského recitálu je, nacvičit dostatek skladeb. To znamená delší dobu je všechny hrát a pokud možno stále je zdokonalovat („pilovat“). Ne každá žákyně a ne každý žák má takovou výdrž. Magdalénka ano. Za vytrvalou podporu v jejím recitálovém úsilí oběma rodiči se zde sluší hlasitě poděkovat. Podobný rodičovský přístup dnes totiž není samozřejmostí!

Snad nebude od věci doplnit, že ve třídě od roku 2007 probíhá žákovská recitálová štafeta a ta díky Magdalénce slaví své kulatiny. Recitál Magdalénky byl v rámci uvedené štafety totiž už dvacátý. Bude mít Magdalénka následovníka/následovnici? Nebo se najde někdo, kdo s využitím několika hudebních nástrojů, na něž hraje, či několika oborů školy, které navštěvuje, připraví recitál integrovaný? To zatím nevíme, ale těšit se jistě můžeme … 

Magdalénko, vítej v klubu. „Klub recitálistů a recitálistek ZUŠ Tišnov“ je ode dneška i klubem Tvým. Jako teprve devítiletá patříš dnes věkově k recitálovým rekordmankám na naší škole. Gratulujeme!

Chceš studovat na ZUŠ Tišnov?

Rádi vás vezmeme mezi sebe
Studuj u nás!