piano

Klavírní (virtuální) minirecitál Giovanny Softové

Giovanna Softova, žákyně 1. ročníku II. stupně Hudebního oboru ZUŠ Tišnov ze třídy učitele Zdeňka Vašíčka, měla svůj klavírní minirecitál 17. října 2021.

Co je minirecitál? Ve stručnosti: přechodný stupeň mezi (obvykle) jednou jedinou skladbou nacvičenou pro besídku a mnoha a mnoha (obvykle více než deseti) skladbami nacvičenými pro recitál.

Klavírní minirecitál je vhodný pro ty žáky a žákyně, jež o takovou formu aktivity mají zájem. Pak jej lze uskutečnit třeba již po roce či dvou letech studia. V minulosti této možnosti bylo na ZUŠ Tišnov využito, kam až paměť sahá, jen v několika málo případech a jen na prvním stupni hudebního oboru.

Jde to však i jinak. Například pro studenty středních škol existuje dnes na ZUŠ Tišnov příležitost nastoupit do jednoročního přípravného studia a pak se jako žák či žákyně této školy ocitnout rovnou v jejím druhém stupni. To je i případ naší nové minirecitálistky.

Recitálový program Giovanny obsahoval výběr sedmi krátkých skladeb. Dílem z hudebního klasicismu (Clementi, Duncombe 1, Duncombe 2, Mozart), romantismu (Schubert, Schumann) a hudby dvacátého století (Hradecký).

Minulý „pandemický“ školní rok přinesl pro výuku hry na klavír mnohá překvapení. Aby se tak nestalo případně i letos, byl minirecitál – i s přihlédnutím k několika dalším okolnostem –naplánován a proveden jako virtuální. Souhrnně k 17. říjnu 2021 čili necelý týden před Giovanninými sedmnáctými narozeninami.

Nezbývá, než Giovanně – zatím jen k úspěšnému zvládnutí minirecitálu – poblahopřát a současně popřát, aby jí její opravdový zájem o hru na klavír vydržel i nadále!
 

Chceš studovat na ZUŠ Tišnov?

Rádi vás vezmeme mezi sebe
Studuj u nás!