Adventní koncert souboru Barocco Aggiornato

Autor:
Mgr. Marek Kubát

Adventní období má svou nezaměnitelnou kouzelnou atmosféru. Někteří z nás si ji neumějí díky předvánočnímu shonu náležitě vychutnat, ale mezi ně rozhodně nepatří děti a starší lidé. Proto jsme se s naším barokním souborem rozhodli předat radost z hudby na místě kde je šťastných okamžiků poskrovnu a zorganizovali adventní koncert v rajhradském Hospici sv. Josefa.

Nejprve jsme však nějaký čas s kolegy zvažovali, zda je vhodné hrát s žákovským souborem v tomto prostředí. Jako soubor jsme doposud hráli pouze v tradičních koncertních sálech, a proto byla volba adventního koncertu v Hospici sv. Josefa velice výjimečná. Z tohoto důvodu jsme s předstihem začali s dětmi mluvit o problematice sociální péče, a chtěli znát jejich názor. Reakce byla u všech pozitivní a vůbec nepřemýšleli o tom, že by nezvládli hrát v takovém prostředí. Někteří žáci s humornou nadsázkou tvrdili, že je to výborný nápad, protože budeme jako nějaké celebrity které svým uměním pomáhají na charitativních akcích. Několik členů barokního souboru je navíc studenty středních škol sociálního zaměření, kteří z praxe důvěrně znají tyto ústavy. Právě ti si byli nejvíc vědomi, jak moc dokáže tyto pacienty drobná radost potěšit. Bylo jednomyslně rozhodnuto a vyjeli jsme koncertovat.

Pro muzikanty je kromě odborných znalostí a řemeslné dovednosti důležitá ještě jedna věc - emoce. Díky adventnímu koncertu v Hospici sv. Josefa si barokní soubor prošel velice hlubokým emotivním zážitkem, a tato zkušenost všechny členy nesmírně muzikantsky, ale i lidsky obohatila. Všem členům barokního souboru skládám obrovskou poklonu za jejich profesionální vystupování, za to že dokázali přenést svou radost z hudby na pacienty hospice a zpříjemnit jim jejich těžké životní období. Dokázat v dospívajícím věku to, že jim není osud ostatních lidí lhostejný zasluhuje veliký obdiv. Nezbývá říct než jediné - obrovský respekt Barocco Aggiornato!

Chceš studovat na ZUŠ Tišnov?

Rádi vás vezmeme mezi sebe
Studuj u nás!