Barocco Aggiornato - o nás

Vznik souboru se datuje k počátku školního roku 2009/2010, kdy jsem se rozhodl nastudovat s žáky tišnovské ZUŠ několik vokálně instrumentálních částí z opery Claudia Monteverdiho L' Orfeo.

Na základě předchozích mnohačetných zkušeností ze vzájemné spolupráce jsem oslovil kolegyni Dagmar Fišerovou, která se svým sborem precizně nastudovala vokální party. Jasná volba též byla při výběru instrumentalistů souboru. Díky všeobecně známému nadšení kolegy Jaroslava Halouzky pro barokní hudbu bylo hned od začátku jasné, že instrumentální party nastuduje flétnový consort z jeho třídy. Vokální a instrumentální party jsme podpořili žáky z mé kytarové třídy, kteří se zhostili partů basso continua. Provedení tohoto projektu mělo premiéru na Vánočním koncertě, který se uskutečnil na konci roku 2009 v koncertním sále MěKS Tišnov. Tehdy jsme ještě vystupovali pod neutrálním názvem Barokní soubor, ale bylo nám jasné, že tímto projektem naše spolupráce nekončí.

Bylo tedy třeba vymyslet vhodný a vypovídající název. Vzhledem k výslednému zvuku souboru, který zcela ctí barokní interpretaci, ale zároveň nemá možnost používat repliky historických nástrojů, se mi zdálo velice vhodné použít název aktuální či aktualizované baroko. Itálie je velice úzce spjatá se vznikem barokní hudby, navíc barokním souborům italské názvy velice sluší. Z těchto důvodů jsme české Aktualizované baroko překřtili na italské Barocco Aggiornato.

Souboru se navzdory krátkému působení podařilo uskutečnit mnoho koncertů a vystoupení v rámci kulturního programu na slavnostních vernisážích. Účinkování na Vánočním koncertě v sále MěKS Tišnov se pomalu stává tradicí, stejně jako každoroční účinkování na festivalu Máme rádi baroko v Opavě.

Možnost poznat krásu i záludnost akustiky v Lomnické synagoze měl soubor v rámci vystoupení na koncertu Vážná hudba vážně…i nevážně.

Že by hudba měla opravdu přinášet především radost, se soubor přesvědčil na koncertě pro pacienty hospice sv. Josefa v Rajhradě. Tento koncert byl pro posluchače i účinkující velice silným zážitkem, který zůstane navždy zapsán v našich duších…

Marek Kubát     

Jak hrajeme?

Chceš studovat na ZUŠ Tišnov?

Rádi vás vezmeme mezi sebe
Studuj u nás!