Hakapela: Triumf dokonalosti

Autor:
MgA. Zdeněk Vašíček, PhD.

Ha-kapela (= Havlíkova kapela) patří na Tišnovsku ke stálicím populární hudby. Je duchovním dítětem pianisty, jazzového aranžéra a kapelníka Ladislava Havlíka. Časem se stala legendou. Právě na legendu přišlo publikum ve dnech 23. a 24. listopadu 2013 do beznadějně vyprodaného tišnovského RockStar Café.

Ha-kapela, jejíž jádro tvoří dva zpěváci - sourozenci Zuzana a Jan Brdíčkovi a dva instrumentalisté - sourozenci Markéta a Roman Havlíkovi, se představila v sestavě jedenácti hudebníků a ve skvělé kondici. Písněmi převážně anglo-amerického, ale též latinsko-amerického i českého původu a žánrově od popu přes jazz až po rock zaujala od samého začátku a už "nepustila". Členové kapely vesměs hrají na více hudebních nástrojů i zpívají (včetně hereckých akcí). Zapojoval se samozřejmě také sám kapelník. Překvapením těchto koncertů bylo pohostinské vystoupení dvou přátel z Ghany: Samuel Ayebeng a David Adjei si s chutí zazpívali - česky!

Převážně nový hudební program Ha-kapely využíval rafinovaných zvukově barevných kombinací, přičemž konga a templbloky okouzlovaly všude. Zvuk špičkové kvality byl výsledkem jak aranží, tak technicky a výrazově do detailu propracovaných hudebních výkonů i hi-fi zesilovacího zařízení (u řídícího pultu Miroslav Motejl). Světelné efekty s mlhou byly samozřejmostí, novinku představovaly digitálně řízené mobilní portálové reflektory (u řídícího pultu Petr Humpolec). O průvodní slovo - vedle hry na různé hudební nástroje - se nanapodobitelným způsobem podělili Jan Brdíčko a Vojtěch Hanák. Vše profesionální, vše dokonalé.

Atmosféra více než dvouhodinového koncertu, na němž vystoupili uvolnění a umění oddaní mladí lidé, byla jedinečná. Přispěly k ní i tanec a vlnění se dívek nedaleko pódia. (Byly tyto dívky součástí programu už od počátku, nebo na ně jen nezbyly židle? :-) Malíř Josef Čapek kdysi napsal, že všechny části uměleckého díla musí pracovat. Postupně se začalo vlnit i publikum. Tři excelentní přídavky Ha-kapely mu zjevně nestačily. Při neutuchajícím potlesku se totiž ozývalo: "Od začátku!"

Pro Ha-kapelu je Tišnov malý. Havlíkova kapela musí do světa!

Chceš studovat na ZUŠ Tišnov?

Rádi vás vezmeme mezi sebe
Studuj u nás!